北师大版六年级英语上册课件,Unit4 Choosing a gift,教学目标,掌握询问物品价格的两种方式;掌握本课对话中出现的新单词;理解故事内容,能使用询问价格的问句进行讯问一个物品的价格。,New word,baseball,New word,sungglass,New word,ski gloves,New word,belt,New word,video game,Dialogue,I am hungry. So I need to buy some food.,Dialogue,How does the cake cost?,It costs 1 dollar.,Dialogue,Thats ok. How much is the apple?,It is 2 dollars.,Dialogue,Ok. Give me one apple and two cakes.,Here you are. its 3dollars.,Grammar,How much does cost?It costsHow much is? Its ,Review,what do we learn?,.,.,.,自己总结下吧,